У среду, 11. децембра, у Центру за образовање и културу „Божидарац 1947“ одржана је Конференција “Говори за свој посао“ (енгл. Speak Up 4 Your Job) која је посвећена промовисању језичке размене код младих од 15 до 30 година, а у циљу подизања могућности за њихово запослење.
На овој једнодневној конференцији, подржаној од стране Европске уније, Министарства финансија, Министарства рада и Министарства омладине и спорта Републике Србије, учествовао је директор Културног центра амбасаде И. Р. Иран и представник Фондације „Са’ади“ у Београду Махди Ширази.
Гости конференције су били и бројни други представници дипломатских и културних мисија у Србији – Француски Институт, Италијански културни институт, Институт „Јунус Емре“, Аустријски културни форум, Амбасада Хеленске Републике, Руски Дом, Амбасада Кубе, Амбасада Португала и Арапски центар за међународну сарадњу који су представити своје језике и активности које њихове владе и амбасаде у Србији спроводе како би помогле младима у учењу тих језика.
Бојана Миљковић, извршни директор конференције, у свом обраћању је нагласила важност културне дипломатије у изучавању страних језика, и додала: „Сврха ове конференције јесте да младима представи могућности запошљавања које отвара учење страних језика.“
„У данашњем свету у коме је глобална комуникација постала лакша, јављају се два питања – могућност запошљавања и познавање култура у настави страних језика. Ова конференција даје нама и нашој омладини могућност да се боље упознамо са образовним активностима страних културних центара и института у Србији.“
Настава персијског језика заснована на научним принципима и најсавременијим наставним методама
У име Културног центра амбасаде И. Р. Иран и Фондације „Са’ади“ у Београду о персијском језику и образовним активностима у Србији говорио је др Саид Сафари. Након што је представио језичку породицу којој припада персијски језик и изнео најважније податке о еволуцији фонетских, морфолошких и синтаксичких структура персијског језика, Сафари је сажето представио и иранску културу и књижевност, као и концепте наставе персијског језика у свету.
Говорећи о бројним курсевима персијског језика који се одржавају у Ирану и у свету, он је нагласио да се у образовном програму Фондације „Са’ади“ настава персијског језика спроводи на основу научних принципа и најсавременијих метода, праћено најмодерније осмишљеним уџбеницима и наставним материјалом. Он је такође представио и најсавременији тест знања персијског језика (АМФА), његове карактеристике и начин полагања.
Сафари је даље говорио о активностима Културног центра Ирана и Фондације „Са’ади“ у области наставе персијског језика у Србији на академском плану, а такође и у форми слободних курсева.
Говорећи о могућностима запослења са знањем персијског језика, Сафари је истакао да су оне бројне, укључујући оријенталне студије, симултано и друге врсте превођења, као и рад у комерцијалном сектору попут туризма и међународних односа.
На крају свог обраћања Сафари је представио и друге активности Културног центра амбасаде Ирана у Србији, као што су фестивали иранског филма, превођење и публикација дела персијске књижевности на српском језику, приређивање часописа „Нур“ који се бави иранско-исламском културом и уметношћу, учешће на разноврсним уметничким фестивалима у Србији, и многе друге.