Сусрет министра спољних послова Ирана са Иранцима који живе у Србији

176

Министар иностраних послова Исламске Републике Иран др Хосеин Амирабдолахијан, другог и последњег дана свог боравка у Београду, састао се и разговарао са Иранцима који живе у Србији у понедељак увече, 5. децембра 2022. године. Сусрету су присуствовале иранске породице, бизнисмени и студенти који студирају и живе у Србији.

На почетку овог сусрета, саветник за културу Амбасаде Исламске Републике Иран г. Амир Пурпезешк је, поздрављајући госте и сународнике, рекао: „Питање Иранаца који живе у иностранству један је од приоритета 13. владе Ирана на пољу спољне политике. С тим у вези, све институције, а посебно Министарство спољних послова и Организација за исламску културу и комуникације, које су у директном контакту са Иранцима у иностранству, посебну пажњу поклањају планирању и бављењу питањима својих сународника.“
„Наш став је да наши сународници који овде живе нису само главна публика културних програма, већ имају улогу у увођењу и промоцији иранске културе и културних програма, и то је нешто што покушавамо да ојачамо“, рекао је Пурпезешк.

Амбасадор Исламске Републике Иран Рашид Хасанпур, поздрављајући министра спољних послова и делегацију у његовој пратњи, и захваљујући присутним сународницима, рекао је: „Око стотину иранских студената студира у Србији медицину, стоматологију и слично, у оквиру програма „Свет у Србији” који пружа стипендије страним студентима“. Он је додао да „Иранци имају веома добар положај у овој земљи и да их народ Србије веома поштује“.

Након обраћања амбасадора Ирана, три студента који су представљали резидентне студенте, изнела су своје ставове и сугестије, између осталог у области студентске валуте, успостављања директног лета за Београд, као и начина за повећање економске и комерцијалне сарадње. Такође, поједини Иранци су покренули своја питања и захтеве у директном разговору са др Амиром Абдолахијаном.

Потом је гђа Сара Фалахи, чланица Комисије за националну безбедност Исламског савета и посланица у Парламенту, поручила Иранцима који живе у овој земљи: „Да бисмо сачували овај сјајан комад који нам припада у историји светске цивилизације, морамо да сарађујемо. Треба нам много више и јачих мисли, и односа.“

Ова посланица је даље наставила: „У парламенту тражимо начине да подржимо права сваког појединог Иранца било где у свету“, и додала: „Ви Иранци, са разумевањем и аутентичношћу, покушавате да повећате своју везу са својом земљом, појачате своје односе са њом, и где год мислите да можемо да помогнемо, обавезно нас обавестите.“

Затим је др Амир Абдолахииан, министар иностраних послова, изразио своје задовољство због сусрета са Иранцима који живе у Србији и рекао:

„Наша спољна политика је у оквиру уравнотежене спољне политике са приоритетом гледања на суседе и Азију. Правећи баланс, присутни смо свуда где има интереса за нацију, али смо присутни и на Западу и на Истоку у складу с интересима.“

Амир Абдолахјиан је још истакао: „Данас смо, упркос неправедном притиску Запада, у доброј позицији у свим областима извоза нафте као и ненафтног извоза.“

Поводом недавних нереда у Ирану, он је рекао да је у једном граду ухапшена 41-годишња госпођа, држављанка једне од западних земаља, која је имала задатак да кришом снима скупове и протесте и шаље снимке на даљу обраду. Као пример је навео да се скуп од 200 људи специјалном технологијом може приказати као да је било 2.000 људи. Такође, навео је да је у родном граду Махсе Амини, девојке која је преминула након хапшења, што је покренуло протесте, ухапшен други грађанин са Запада који је у свом признању рекао да је њихова служба безбедности издала наређење да се ситуација са протестима ескалира тако да доведе до максималног насиља. Тиме би требало да се изазове хаос, што би натерало Иран да прихвати услове Запада за преговарачким столом. Дотични је имао задатак да оде у Махсину кућу и објави фотографије и снимке њених личних ствари како би на друштвеним мрежама узбуркао осећања народа и изазвао их на протест.

Амир Абдолахјиан је навео да је у последња два и по месеца, због тога што полиција није имала наређење да користи оружје, 67 полицајаца убијено хладним и ватреним оружјем америчке и израелске производње, а неколико хиљада полицајаца је повређено.

„Живимо у свету у коме са становишта Америке и неких њених западних савезника постоје добри и лоши терористи. Ако нападају Америку и савезнике, лоши су, ако злоупотребљавају емоције Ирана, онда су добри. Имамо и добре и лоше протесте. Лоши су ако су уперени против Беле куће, а ако су у Ирану, и то још с ватреним оружјем, добро је“, рекао је Абдолахијан.

Истичући да се слаже да постоје мане и проблеми, министар спољних послова је закључио: „Не желимо да имамо споразуме који нису одрживи и од којих Иранци немају користи.“

 

Оставите коментар

Ваша имејл адреса неће бити објављена.