Историја
Историја Персијског царства датира још из времена развоја древне Месопотамије, земље коју су обележиле реке Тигар и Еуфрат. Персија је била позната као једна од најранијих светских империја и изградила је једну од најстаријих урбаних цивилизација.
Еламитска цивилизација је једна од оних древних цивилизација која је привукла пажњу многих археолога. Суса као главни град еламитске цивилизације основана је око 4000. године пре Христа уз реку Карун у југозападном Ирану.
У наставку можете пронаћи временску линију персијске цивилизације и династија.
- 4200 п. н. е. – Древна цивилизација Суса појавила се у данашњем Хузестану (југозападни Иран). До сада је ово једна од најстаријих забележених цивилизација.
- 2000 п. н. е. – Ера масовне Аријанске миграције (Индо-Аријци) у Персију почела је и дала Персији своје историјско име: Аириана – Земља Аријаца. Име Иран долази из истог термина.
- 1737 п. н. е. – Зороастер, као први пророк, увео је појмове монотеизма.
- 559 п. н. е. – Кир Велики окупио је Међане и Персијанце да би успоставио Ахаменидско царство Персије.
- 515 п. н. е. – Дарије I премешта главни град Персије из Пасаргада у Персеполис.
- 322 п. н. е. – Александар Велики је победио Дарија III и заузео, опљачкао и спалио Персеполис.
- 312 п. н. е. – 44 п. н. е. – Династију Селеукида су основали Александрови генерали
- 163 п. н. е. – Успостављена је Партска династија.
- 208 н. е. – 637 н. е. – Успостављена је Сасанидска династија.
- 651 – 750 – Персијска култура и Исламско царство заједно управљају Ираном.
- 945 – 1055 – Основана је Бујидска династија.
- 994 – 1030 – Успостављена је династија Газнавида (турског порекла и језика).
- 1045 – 1092 – Оснива се династија Селџука.
- 1405 – 1517 – Успостављена је династија Тимурида.
- 1502 – 1737 – Династија Сафавида владала је Ираном.
- 1736 – 1795 – Надер Шах оснива династију Афшарида.
- 1795 – 1925 – Династија Гађара владала је Ираном.
- 1925 – 1979 – Династија Пахлави владала је Ираном.
- 1979 – Исламска револуција и успостављање Исламске Републике Иран.
Иранска култура
Иранска култура односи се на уметност и друге манифестације интелектуалног достигнућа у Ирану. Персијска форма и стадијум цивилизације дефинишу ирански идентитет.
Језик
Главни језик у Ирану је персијски (фарси). То је индоевропски језик који се широко говори и у Авганистану и Таџикистану. Персијска је абецеда врло слична арапској, постоји доста речи преузетих из арапског, но ради се о два сасвим различита језика и писма.
Поезија
Персијска поезија једна је од најлепших поезија на свету. Постало је уобичајено чути да људи различитих језика цене ритам персијске поезије и сматрају је музиком за уши!
Фердосију, аутору спева „Шахнаме“ (Књига краљева), требало је 35 година да напише своју епску поему о херојима древне Персије. „Шахнаме“ се лако може упоредити са класичним ремек-делима попут Дантеове „Божанске комедије“, Шекспирових или Хомерових дела.
У 13. и 14. веку Са’ади, Руми и Хафез усавршили су газал (лирску песму са фиксним бројем стихова и поновљеном римом). Румијево дело „Маснави“ (Духовни дистиси) сматра се једним од најлепших персијских књижевних дела.
Теписи
Персијски теписи су ручно ткани теписи познати по својој уметничкој лепоти и квалитету. Њихов економски и уметнички утицај у персијској култури познат је широм света. Градови Ардабил, Табриз, Кашан и Исфахан познати су као главни произвођачи перзијских тепиха.
Ручно ткани тепих је направљен од преко милион чворова и потребно је више од годину дана да се направи. Професионални персијски ткалац може везати до 12.000 чворова дневно. Можда већ знате да цена на ручно тканим теписима никада није прецењена.
Ако посетите Техеран, побрините се да обиђете кулу Милад и видите тепих „Један туриста, један чвор“. Тепих су ткали туристи и посетиоци који су приликом посете торњу везивали свако по један чвор, и исткали тепих од 2.233.000 чворова.
Вајарство и сликарство
Фигурице од керамике и глине биле су главне уметнички радови из праисторијског доба, а детаљне информације о њима можете наћи у богатим музејима у Ирану. Бронзане и ливене скулптуре масовно су налажене током ископавања у западном Ирану. Уметност вајарства је и даље популарна у Ирану међу савременим уметницима. Можда сте чули за Парвиза Танаволија и његове уметничке радове изложене у Британском музеју, Уметничкој галерији Греј и Универзитету у Њујорку.
Персијска минијатура је један од главних стилова сликарства у Ирану. Фине и мале слика углавном су илустрације књига или дизајни за ткање тепиха. Минијатура представља углавном фигуративне сцене. Ободи слика украшене су махом нефигуративним орнаментима.