На иницијативу директора Удружења „Адлигат“ Виктора Лазића, а у сарадњи са Културним центром амбасаде И. Р. Ирана у Београду, при библиотеци овог удружења отворено је одељење „Упознајте Иран“ посвећено персијском језику.
Током прошлогодишњег боравка у Ирану директор Удружења „Адлигат“ сусрео се са неколицином иранских песника, писаца и универзитетских професора, након чега је у библиотечку грађу Удружења уврстио њихова дела, уз још неколико књига поезије и прозе. Након тога је, почетком маја ове године, на састанку са директором Културног центра Ирана у Београду Махдијем Ширазијем договорено да део постојеће библиотеке ове установе буде посвећен персијском језику и издаваштву Културног центра Ирана. Ширази је Удружењу донирао 250 наслова из области теорије књижевности, уметности, историје, религије и културе, као и збирке поезије, низ романа и књига кратких прича. Ту је и низ уџбеника и неколико наслова савремене иранске књижевности. Ова колекција обухвата дела на персијском језику и дела преведена на српски језик од стране Културног центра Ирана.
Према Лазићевим речима, темељ њихове институције чини Библиотека Лазић, званично основана 1882. године у Војводини, која постоји већ девет генерација. Назив Удружења Адлигат потиче од стручног библиотечког термина који означава више разноликих књига повезаних у једне корице. Тај назив је за симбол повезаности не само више књига у једним корицама, већ више генерација, култура, земаља и народа под једним кровом, у једној институцији.
Од организација подршку им пружају Српска академија наука и уметности, Народна библиотека Србије, Удружење књижевника Србије, Српско књижевно друштво, Српско библиофилско друштво, Правни факултет Универзитета у Београду, Национална географија Србија, Универзитетска библиотека „Светозар Марковић“, Матица српска, Библиотека Града Београда и многи други. За свој рад добили су и благослов Његове Светости Патријарха српског господина Иринеја.
Удружење „Адлигат“ је невладино, непрофитно Удружење грађана, које се бави унапређењем српске културе, уметности и међународне сарадње. Уз Библиотеку, основали су Музеј српске књижевности и Музеј књиге и путовања, а тренутно поседују више од милион библиографских јединица из скоро свих делова света, од чега више хиљада раритета. Важно је напоменути да се многе од ретких књига и рукописа који се чувају у Музеју књига овог Удружења редовно излажу у бројним другим музејима и на специјализованим изложбама широм Србије и света.
Лазић је нагласио да је донација Културног центра Ирана значајно обогатила колекцију Удружења у културолошком смислу, те да ће оснивање одељења „Упознајте Иран“ умногоме допринети представљању племените иранске културе и уметности у Србији. Лазић је изразио спремност да у сарадњи са Културним центром Ирана у будућности организује семинаре, конференције и предавања на тему иранске културе и уметности широм Србије.