Тридесето издање Међународног фестивала етнолошког филма, под слоганом „Трагови искона“, одржано је од 4. до 8. октобра 2021. године у Етнографском музеју у Београду и Југословенској кинотеци.
Филмови с разних страна света такмичили су се за Гран при „Драгослав Антонијевић“ и друге награде. Ове године Такмичарски програм бројао је 24 филма у међународној конкуренцији, 6 у домаћој, а 7 у студентској. Уз 12 филмова у Информативном програму, као и уз специјалне пројекције пет јерменских документарних филмова и два филма Макс Планк института за социјалну антропологију у Немачкој, приказано је укупно 56 филмова.
Жири који је одлучивао о наградама, чинили су Питер И. Крофорд , норвешки антрополог и аутор антрополошких документарних филмова, Владо Зрнић, филмски редитељ и универзитетски професор из Хрватске, као и Маја Новаковић, историчарка уметности из Србије чији је редитељски деби „А сад се спушта вече” (2019) учествовао на више од 120 светских и домаћих фестивала, освојивши 42 награде. Фестивал је отворила међународно призната редитељка документарних филмова Ивана Тодоровић. Пратећи део Фестивала чинила је изложба фотографија „Културе које нестају“ аутора Арнеа Ходалича и Катје Бидовец из Словеније.
На овогодишњем издању фестивала учествовали су филмови из Словеније, Канаде, Белгије, Северне Македоније, Србије, Велике Британије, Јапана, Хрватске, Перуа, Словачке, Ирана, Пољске, Немачке, Јерменије, Етиопије, Кипра, Швајцарске, Русије, Француске, Бугарске, Мађарске, Кине, Мјанмара, Италије, Румуније, Црне Горе, Ирске, Бразила, Танзаније, Кубе, Индије и Чешке.
Иран су ове године представљала чак три филма: „Балора“ Абдолгадера Халедија, „Снег дозива“ Марђан Хосрави и „И би небо“ Дарје Мађлеси, сва три у студентској категорији.
Награду Гран при „Драгослав Антонијевић“ понео је филм „Кит из Лорина“ пољског аутора Маћеја Сускеа. Награду за најбољи домаћи филм освојио је Иван Милосављевић за филм „Плава граница“. Награда за најбољи инострани филм припала је аутору Хуакингу Јину из Кине за филм „Тамноцрвена шума“. Награда „Добривоје Пантелић“ за најбољи филм o аутохтоној култури у самосталној продукцији додељена је италијанском аутору Андреи Граселију за филм „Јануар“. Награду за најбољи студентски филм понео је филм „Канарта: живи док сневају“ јапанском аутору Акимију Оти. Специјално признање за студентски филм додељено је Марђан Хосрави, младој ауторки из Ирана за филм „Снег дозива“, интимни породични портрет са нагласком на положај храбре жене у патријархалном окружењу, који нас држи у нади и напетости поводом промена које могу да уследе у породици новим рођењем детета.
У име ауторке из Ирана награду је примио директор Културног центра Амбасаде И. Р. Иран у Београду Мохамад Таги Бахтијари. Он је том приликом истакао да је ова награда трећа по реду, после награда у области антиратне карикатуре и позоришне уметности, у последња два месеца за иранске ауторе на међународним фестивалима у Србији, што одражава изузетно добар ниво културних интеракција између Ирана и Србије.