Поводом обележавања 43. годишњице победе Исламске револуције у Ирану, у свечаној сали Југословенске кинотеке отворен је јубиларни 20. Фестивал иранског филма. Фестивал који је организовао Културни центар Исламске Републике Иран у Београду у сарадњи са Генералном канцеларијом за културну сарадњу и послове Иранаца у иностранству при Организацији за културу и исламске везе и Филмском фондацијом „Фараби“, свечано је отворен говором Њ. Е. Рашида Хасанпура, амбасадора Исламске Републике Иран у Београду.
Свечаности је осим великог броја поклоника иранске културе и филма, студената персијског језика и Иранаца, присуствовала и помоћница министра културе Србије за културно наслеђе и дигитализацију Данијела Ванушић, неколицина амбасадора, културних званичника, уметника, и представника исламских центара. Свечаност је почела интонирањем српске и иранске химне, након чега је приказан краткометражни документарни филм „Лепоте Ирана“ који је наишао на позитиван пријем од стране публике.
Захваливши се на сарадњи са Амбасадом и Културним центром Исламске Републике Иран у Београду, управник Музеја Југословенске кинотеке и њен програмски директор Марјан Вујовић, похвалио је дводеценијску сарадњу са иранском амбасадом и Културним центром Ирана и указао на интересовање грађана Србије за иранску културу и филм, позвавши на ширење културно- филмске сарадње између Београда и Техерана.
Истичући висок културни и филмски потенцијал Србије и Ирана и заинтересованост српског народа за културу и кинематографију наше земље, он је изразио жељу да се фестивал иранског филма у Србији одржи више пута.
Амбасадор Исламске Републике Иран у Србији, Њ.Е. Рашид Хасанпур, такође је захвалио званичницима Југословенске кинотеке на двадесет година добре сарадње са Амбасадом и Културним центром Ирана у Београду и поручио свима који су укључени у организацију 20. Фестивала иранског филма: „Филм је познат као седма уметност и аудио-визуелни медиј који приказује најопштија и најпопуларнија уметничка остварења и поседује велику способност и потенцијал за образовање, просветљење и инспирацију.“
Он је у наставку додао: „Ирански филмови говоре о култури и цивилизацији старој неколико хиљада година која се темељи на верским, моралним, људским, друштвеним и породичним вредностима. Захваљујући томе иранска кинематографија је успела да оствари истакнут статус у свету, а њени аутори освоје многе престижне награде и привуку многобројну публику.“
„Почев од првог филма, у Ирану је снимљено више од 3.500 остварења, а током 43 године од победе Исламске револуције, били смо сведоци продукције 2.600 филмова. Учествовањем на више од 35.000 филмских догађаја, ирански филмови су освојили више од 3.700 међународних награда. Пре Исламске револуције, у иранској кинематографији није било жена режисера, док је тренутно у Ирану активно 25 жена редитеља“, истакао је Хасанпур.
Хасанпур је указао на ширење и јачање односа између Исламске Републике Иран и Републике Србије у различитим областима и рекао: „Развој културне и уметничке сарадње, која се сматра темељом билатералне сарадње, не само да се одвија без икаквих ограничења, већ и уз пуну подршку владе Србије и великог српског народа.“
Помоћница министра културе Србије за културно наслеђе и дигитализацију Данијела Ванушић, рекла је: „Иран заузима истакнуту глобалну позицију у продукцији филмова.“ Истакавши да су ирански филмови присутни и запажени на већини филмских фестивала и такмичења, она је додала: „Задивљујуће одлике иранских филмова заслужиле су међународно признање и пажњу.“
Ванушић је оценила да су фестивали одлична прилика за упознавање разноврсних култура и уметности, и додала: „Србија је заинтересована и одлучна да развија сарадњу и културно-уметничке интеракције са Ираном, који поседује историјско, цивилизацијско и културно богатство.“
Ванушић је нагласила да се ове године обележава 85 година дипломатских односа Србије и Ирана, те да у укупној сарадњи две земље култура заузима истакнуто место. Подсетила је да је пре неколико година Филмски центар Србије потписао протокол о сарадњи са иранском Филмском фондацијом „Фараби“ што је био ветар у леђа сарадњи у области филма, укључујући и копродукцију.
„Иран је у читавом свету препознат као земља посебне филмске поетике, нама блиске пре свега због своје суптилности и способности да сликом и речју, наизглед једноставно, с лакоћом пренесе најдубље емотивне доживљаје”, оценила је Ванушић.
У наставку програма, Миљен Крека Кљаковић, сценограф филма „Мухамед, Божији посланик“, указавши на своја гледишта о култури и филму, оценио је као веома значајно даље ширење сарадње између Београда и Техерана у овој области.
Снежана Трстењак, директорка Међународног фестивала дечјег и омладинског анимираног филма, рекла је да смо у последње две године сведоци присуства младих иранских уметника на Дечјем филмском фестивалу и додала да је на нашем међународном такмичењу учествовало 1.100 младих из 78 земаља, међу којима су и четири иранска тинејџера од којих су двојица, прошле и ове године, освојили прво место.
Посебно признање Иранској кинематографији представљају и награде за анимирану продукцију које су уручене од стране директора Међународног фестивала анимираног филма „Мултимост фест“, госпође Снежане Трстењак. Она је истакла да ирански филмови заузимају истакнуто место на скоро свим фестивалима у Србији, али да је веома важно гајити продукцију младих и за младе, што је мото ММ феста.
У част двадесетогодишњице драгоцене сарадње Музеја Југословенске кинотеке са Културним центром Амбасаде Исламске Републике Иран, господин Амир Пурпезешк, директор Културног центра Амбасаде Исламске Републике Иран у Србији уручио је захвалнице челницима и сарадницима Југословенске кинотеке ангажованим на реализацији те манифестације и то: господину Маријану Вујовићу, господину Радославу Зеленовићу, господину Југославу Пантелићу, господину Ивану Стојановићу, Госпођи Александри Савић, господину Миљену Креки Кљаковићу и госпођи Снежани Трстењак.
Овим Културни центар Исламске Републике Иран поручује да је „Уметност филма манифестација културе у успону, формирана љубављу и трудом оних који су у њој провели читав свој век. Током свог трајања иранска и српска кинематографија континуирано просветљују и греју срца и умове света.“
У оквиру двадесетог издања Фестивала иранског филма у Музеју Југословенске кинотеке у Београду од 4. до 9. фебруара приказано је шест остварења иранске кинематографије. На отварању је приказано вредно остварење „Мухамед, Божији посланик“ које је наишло на велико интересовање публике.
У интервјуу за РТС, Амир Пурпезешк, културни аташе Исламске Републике Иран навео је разлоге за појаву Исламске револуције у Ирану међу којима независност, слобода, правда и духовне вредности слове за велика достигнућа Исламске револуције, и осврнуо се на иранску кинематографију: „Захваљујући својој културној и цивилизацијској основи, као и моралним и људским вредностима, иранска кинематографија је након револуције постала пионирска кинематографија у региону и свету.“ Као заједничку одлику иранске и српске кинематографије навео је њихов квалитет и снажну структуру, као и успех на међународној сцени.