fbpx

Преглед развоја научне и академске сарадње са Универзитетом у Београду

73

Амбасадор Исламске Републике Иран, Рашид Хасанпур, у среду, 19. јануара 2022. године састао се са ректором Универзитета у Београду, проф. др Владаном Ђокићем. Састанку су присуствовали Амир Пур-Пезешк, директор Културног центра И. Р. Иран у Београду, др Саид Сафари, професор персијског језика на Катедри за оријенталистику Филолошког факултета Универзитета у Београду и г. Атаи, економски саветник Амбасаде.

Током састанка амбасадор Ирана навео је научна и академска достигнућа Исламске Републике Иран рекавши да се те могућности могу употребити и за развој односа између две земље.

Амир Пур-Пезешк, директор Културног центра И. Р. Иран у Београду, рекао је: „Упоредо са пријатељским односима између наших земаља, развијали су се и научни и културни односи, али и даље постоје многе могућности и области за сарадњу, као што је сарадња између универзитета у Техерану и Београду, који је међу 400 најбољих у свету.“

Др Саид Сафари, професор персијског језика на Филолошком факултету Универзитета у Београду, упознао је ректора са околностима учења персијског језику на Филолошком факултету рекавши: „Персијски језик је сада факултативни предмет и заједно са иранском културом похађа се на основним и постдипломским студијама“, и додао: „Ми смо представници Фондације Са’ади за одржавање међународних испита из персијског језика у источној Европи и надамо се да ћемо, уз подршку Универзитета, моћи да проширимо образовне активности.“

У наставку, проф. др Ђокић је рекао: „Универзитет у Београду је најзначајнија образовно-научна установа у региону, и зато са великим задовољством прихватамо да се сачини и потпише меморандум о разумевању са Универзитетом у Техерану.“ Осврћући се на значај похађања персијског језика, он је рекао: „Сарадња се може проширити и на друге области, као што је размена студената и професора и научни пројекти, и Универзитет је спреман за то.“

На крају састанка, господин Хасанпур, амбасадор Ирана, истакао је спремност Исламске Републике Иран да прошири сарадњу у свим областима и рекао: „Ми придајемо велику важност научној, културној и академској сарадњи, јер је она инфраструктурна и утиче на стабилизацију међусобних односа.“

Оставите коментар

Ваша имејл адреса неће бити објављена.