Врховни ирански лидер Ајатолах Сејед Али Хаменеи је поводом Међународног дана Кудса одржао значајан говор, који су уживо преносиле иранске и међународне, као и онлајн телевизије.
Ајатолах Сејед Али Хаменеи је на почетку свог говора честитао предстојећи Рамазански бајрам свим муслиманима на свету, а одређивање Међународног дана Кудса назвао мудрим потезом оснивача Исламске Републике Иран, Имама Хомеинија, и кариком која спаја муслимане и уједињује њихов глас у вези са светим градом Кудсом и Палестином.
„Главна политика арогантних сила и ционизма је да се умањи значај палестинског питања међу муслиманским друштвима и да се оно заборави. Но, најхитнија обавеза је борба против те издаје“, казао је он.
Ајатолах Хаменеи је отимање палестинске земље и оснивање ционистичке канцерогене жлезде с најстравичнијим убиствима и злочинима, и наставак те историјске неправде кроз деценије, назвао „новим рекордом људског дивљаштва и шејтанске злобе“.
„Главни фактор и кривац те трагедије су западне владе и њихова иблиска политика. Њихов главни циљ, као и јеврејских компанија и лобија у стварању ционистичке владе и њеном опремању различитим средствима и могућностима, чак и атомским оружјем, био је формирање сталне базе у региону и могућност мешања и контроле над регионалним земљама“, истакао је ирански врховни лидер.
Ајатолах Хаменеи је са жаљењем казао да се већина арапских земаља, након првобитног отпора, постепено предала, и помогла непријатељским циљевима заборављајући људску, исламску и политичку дужност и арапску бригу за част.
„У таквим околностима, свитање зоре исламске револуције у Ирану отворило је ново поглавље у борби за Палестину, а појавом фронта отпора, отежане су околности за ционистички режим, које ће се у будућности још више отежати“, нагласио је врховни ирански лидер додајући да је фронт отпора свакодневно све јачи и снажнији, а да је фронт неправде, насиља, неверства и ароганције сваким даном све празнији, безнадежнији и слабији.
Он је такође упозорио да је тој борби потребан стални надзор и опрез, те исправни прорачуни, те да „би било какав немар и погрешка у прорачунима могла изазвати тешку штету“.
У наставку свог говора, ајатолах Хаменеи је упутио седам важних савета за све оне којима је палестинско питање значајно и који брину за Палестину.
Његов први савет био је да се палестинско питање не ограничава на само палестинско, или арапско питање.
„Осим што је борба за ослобођење Палестине борба на Алаховом путу дужност и пожељно исламско деловање, она представља и људско и хуманитарно питање. Они који компромисе неколико палестинских елемената с владарима неколико арапских земаља сматрају дозволом за прелажење преко тог исламског и хуманитарног питања, у великој су заблуди, греше у схватању, или чак чине издају“, рекао је он.
У другој поруци, ирански лидер је истакао да је циљ борбе ослобађање свих палестинских територија и повратак свих Палестинаца у њихову домовину, и додао:
„Ограничавање борбе на оснивање државе у неком делу те земље није показатељ потраге за истином, нити показатељ реалности. Данас су милиони Палестинаца достигли ниво мисли, искуства и самопоуздања да се могу борити у тој великој борби, а нека буду сигурни у Божију помоћ и коначну победу.“
У наставку својих савета, лидер Исламске револуције је казао да се муслиманска друштва требају ослањати на Узвишеног Алаха, своје домаће снаге и снажне руке, и да не требају имати поверење у неправедне западне владе, и неке регионалне земље које их бесрамно следе.
„Данас свет броји жртве корона вируса, једну по једну, на целом свету, али нико не пита ко је убица и одговоран за стотине хиљада шехида, заробљеника и несталих у земљама у којима су Америка и Европа упалиле ратне бакље, нити ко је одговоран за све те злочине, отимачину, уништавање и неправду у Палестини“, нагласио је Хаменеи.
Обраћајући се политичкој и војној елити у исламском свету, ирански лидер је у својој четвртој поруци истакао да је америчка и ционистичка политика пребацивање сукоба иза фронта отпора и изазивање унутрашњих ратова, како би се ционистичком режиму дала прилика за деловање, као што је учињено у Сирији, Јемену и Ираку и стварањем ИСИС-а.
Надаље, он је указао на америчку помоћ својим потрчцима у региону ради нормализације односа с ционистичким режимом Израела и његовог прихватања као чињенице.
„Против разарајућих и штетних чињеница треба се борити. Као што данас цели свет сматра обавезном борбу против корона вируса, неопходна је и борба против древног вируса ционизма. Неће много потрајати, а трудом, вером и части омладине, тај вирус ће се искоренити у региону“, поручио је.
У свом шестом савету, ајатолах Хаменеи је нагласио да сви морају помоћи палестинском народу у њиховој светој борби, те да ће Исламска Република Иран поносно учинити све што може на том путу, као што је чинила и досад помажући Гази наоружањем да се може одупрети војним нападима ционистичког непријатеља.
Указујући на велику одговорност коју носи Палестинска самоуправа са седиштем у Рамали, он је нагласио да се с „дивљим непријатељем може говорити само језиком силе и моћи“.
„Подлога за ту моћ, хвала Богу, постоји у храбром и отпорном палестинском народу, а палестинска омладина данас је жедна одбране свог достојанства.“
Осврћући се на деловање група отпора попут Хамаса и Исламског џихада у Палестини, као и Хезболаха у Либану, ирански лидер је казао да су они доказали да се злочиначка ционистичка војска може поразити.
„Свет неће заборавити да је злочиначка ционистичка војска била приморана да се повуче с југа Либана под снажним нападима Хезболаха, као ни преклињање за примирјем“, додао је.
Ајатолах Сејед Али Хаменеи се осврнуо и на недавни потез владе једне европске државе (Немачке), која је либански Хезболах прогласила илегалном организацијом и рекао:
„Илегални су режими попут Америке која произведе ИСИС, и попут те европске државе која је својим хемијским оружјем у иранском граду Бане и ирачком граду Халабче убила хиљаде особа, па се заувек мора стидети.“
На крају, он је истакао да Палестина припада свим Палестинцима и да они требају владати њоме, те је поновио предлог Исламске Републике Иран да се у Палестини одржи референдум на којем би учествовали сви припадници палестинског народа и вера, који би одлучили о судбини и управљању својом земљом.
„Оно што засигурно мора отићи је ционистички режим и ционизам“, истакао је он, негирајући оптужбе западних медија за антисемитизам, називајући их неоснованим.
Врховни ирански лидер такођер се присетио великих шехида који су свој живот дали на путу ослобађања Кудса и борбе против ционизма, попут Ахмеда Јасина, Фатхија Шекакија, Сеједа Абаса Мусавија, као и легендарног заповедника Касима Сулејманија, без чијег присуства се по први пут у историји обележава Дан Кудса. За све њих, он је затражио Божију милост и награду, и проучио Ел-Фатиху.