Исламска Република Иран учествовала је на Олимпијским играма 2020. у Токију одржаним од 23. јула до 8. августа 2021. Од када су дебитовали на Олимпијским играма 1948. године, ирански спортисти присуствовали су сваком издању Летњих олимпијских игара, са изузетком Летњих олимпијских игара 1980. и 1984. године. Иран је до сада учествовао на 17 Олимпијских игара.
Ове године ирански спортисти су освојили укупно 7 медаља: 3 златне, 2 сребрне и 2 бронзане. Златом су се окитили Џавад Форуги у стрељаштву (ваздушни пиштољ), Мохамад Реза Гараеи у рвању грчко-римским стилом (до 67 кг) и Саџад Ганџзаде у каратеу (преко 75 кг). Сребро су понели Али Давуди у дизању тегова (преко 109 кг) и Хасан Јаздани у рвању слободним стилом (до 86 кг), а бронзу Мохамад Хади Сарави у рвању грчко-римским стилом (до 97 кг) и Али Хосеин Зараи у рвању слободним стилом (до 125 кг).
По завршетку 32. Олимпијских игара у Токију, Национални олимпијски комитет и Министарство спорта и омладине Ирана издали су заједничко саопштење у коме се каже:
„32. Олимпијске игре у Токију приведене су крају. На њима су се хиљаде мушкараца и жена из 206 земаља окупили како би још једном показали лепоту спорта и ширили наду у просперитет широм света. Мушкарци и жене из делегације Исламске Републике Иран још једном су показали своје способности и бранили положај и име наше земље упркос свим проблемима кроз које су прошли.
Да би успешно учествовали на овим играма, одмах по завршетку Азијских игара у Џакарти 2018. формиран је Виши штаб Игара уз учешће Министарства спорта и омладине, Националног олимпијског комитета и Националног параолимпијског комитета и надлежних стручњака. Савези и тренери тимова са шансом да освоје квоту објаснили су план делања, усвојили политику подршке и пружили основу за успех. Упркос чињеници да су се почетком 2020. године, нажалост, свет и наша земља суочили са пандемијом коронавируса и да су настали многи проблеми и патње за људе, а спортска надметања одложена на годину дана због затварања борилишта, те да су такмичења и процес припреме поремећени – још смо се надали.
Међутим, наша спортска заједница је успела у следећем:
1. Освојено је 68 квота за Олимпијске игре 2020, од којих је 65 учествовало на играма, што је највећи број освојених квота у историји иранског спорта.
2. Број женских квота био је 10, што је рекорд у историји учешћа Ирана на Олимпијским играма.
3. Освојене су квоте у три тимске дисциплине истовремено (одбојка, кошарка и мачевање), што је био први пут да је постигнут такав успех.
4. Вредни спортисти наше земље освојили су 3 златне, 2 сребрне и 2 бронзане медаље на овим Олимпијским играма, што је други квалитативни резултат нашег присуства у свим периодима Олимпијских игара.
5. У две дисциплине – стрељаштву и каратеу, по први пут смо дошли до медаље, а број дисциплина у којима су медаље освојене повећан је на 6, што је без преседана.
6. Неоспорно је да смо се суочили с извесним ограничавајућим проблемима и недостацима који ће бити решени у блиској будућности због сталног праћења свих случајева.
7. У постизању овог успеха, молитве иранског народа и све већи напори спортиста, тренера и повезаних званичника подстакли су спортску заједницу.
8. Свакако, у блиској будућности, за медије и јавност ће бити објављен стручни извештај у научним и стручним оквирима о предузетим мерама и резултатима оцењивања свих дисциплина и спортиста који су учествовали на играма.
9. Министарство спорта и омладине и Национални олимпијски комитет Ирана захваљују Врховном вођи који је мотивисао освајаче медаља својом охрабрујућом поруком, као и поштовање часног председника који је похвалио напоре освајача медаља у својим порукама. Изражавамо захвалност и свим релевантним актерима у влади, укључујући Организацију за планирање и буџет, Министарство спољних послова, Министарство културе, Општину Техеран и спортска тела земље; уваженим председницима олимпијских федерација, спортистима, тренерима и другом техничком и логистичком особљу, медицинском особљу, надзорном особљу, руководиоцима и колегама из Министарства спорта и омладине и Националног олимпијског комитета, медијима, а посебно националним медијима.”